شنبه 10 اسفند 1398
تاریخ انتشار : 04 مهر 1398 - 16:17:28
عامل اصلی آلایندگی زیست محیطی در کشور اعلام شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان-  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صنعت خودروسازی ایران عنصر شماره یک آلایندگی زیست محیطی در کشور است؛ این صنعت لوس بار آمده و از روند فعالیت آن گلایه مندیم.

 

عامل اصلی آلایندگی زیست محیطی در کشور اعلام شد.

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری روز پنجشنبه در مراسم بهره‌برداری سامانه مهار آلودگی هوا در کارخانه فولاد کاویان شهرک صنعتی فریمان واقع در جنوب مشهد افزود: شهروندان در کلانشهر تهران ۱۲ روز از تابستان امسال به دلیل حجم بالای گاز آلاینده اُزن هوای ناسالم تنفس کرده‌اند. این به معنای راهی شدن دهها هزار نفر به بیمارستان بر اثر فعالیت صنایع نارس و عقب مانده است.

 

وی ادامه داد: درجه حرارت بالای ۳۲ درجه موجب تولید "گار اُزن" در سطح پایین توسط خودروها می شود که عنصری آلوده‌کننده و یکی از خطرناکترین گازهای سمی است و تاثیر منفی فراوانی بر سلامتی انسان دارد.  

 

وی به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حمایت از تولید داخلی اشاره و بیان کرد: در عین حال رهبری بر ضرورت حفظ محیط زیست و تخریب نکردن آن تاکید دارند و بارها نسبت به سطح بالای مصرف انرژی در کشور ابراز ناخرسندی کرده‌اند.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ایران را پس از روسیه بالاترین مصرف کننده انرژی را در میان کشورهای جهان توصیف و بیان کرد: محیط زیست متعلق به همگان و آحاد ملت است لذا حق نداریم تولید را به هر قیمتی و در هر بخشی انجام دهیم. صنعتی که توجیه اقتصادی و زیست محیطی نداشته نباشد موجب توسعه پایدار نمی شود بنابراین به هیچوجه نباید به سمت ایجاد اینگونه صنایع رفت.

 

وی در ادامه، توسعه پایدار را دارای چهار ویژگی شامل "توسعه اقتصادی، حفظ محیط زیست، نظم اجتماعی و توسعه حقوق نسل‌های آینده" ذکر و بیان کرد: هم اینک از هر ۱۰ هزار ریال بودجه ای که توسط دولت در سطح کشور هزیته می شود ۲۷ ریال آن سهم حوزه محیط زیست است.

 

کلانتری گفت: توسعه در جای خود خوب است اما پیشرفت به هر علت و قیمتی مورد نظر و تایید ما نیست.  در حوزه صنایع عقب مانده هستیم و بسیاری از روابط زیست محیطی را زیر پا گذاشته ایم. در این روند از حقوق نسل‌های آتی برای گذران زندگی امروز خودمان هزینه کرده ایم.

 

وی افزود: محیط زیست امروز به موضوع مهم جهان مبدل شده است. به علت نیازی که به ادامه حیات داریم مجبور به حفظ محیط زیست شده ایم و بر اثر فشارهای ۴۰ سال اخیر به محیط زیست دچار مشکلات فراوانی هستیم.  معاون رئیس جمهوری ادامه داد: راه توسعه کشور بسته نیست اما باید به سمت توسعه پایدار حرکت کنیم. متاسفانه در ایران هیچ ارگانی موظف به حفظ حقوق نسل آینده نیست.

 

وی ایران را همچنین در زمینه فرسایش خاک جزو پنج کشور نخست جهان ذکر و بیان کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که ۲۸ درصد بارش جهان را دارد و شدت تبخیر آب در آن بیشتر از ۲.۵ برابر میانگین جهانی این شاخص است.

 

کلانتری گفت: جایگاه زیست محیطی بسیار شکننده شده بنابر این کوچکترین قصور در حفظ محیط زیست تخریب‌های فراوانی در پی خواهد داشت.

 


منبع : ایلنا/کد خبر : 65767040798
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)