شنبه 21 تیر 1399
تاریخ انتشار : 17 آبان 1398 - 20:25:23
دستگاه پایش سلامت احشام و هوشمندسازی دامداری‌ها ساخته شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که با نظارت هوشمندانه سبب افزایش کیفیت حفاظت از دام می‌شود.

 

دستگاه پایش سلامت احشام و هوشمندسازی دامداری‌ها ساخته شد.

به گزارش ایسنا، ورود تکنولوژی IOT به صنعت دامپروری تحول شگرفی در نظارت بر دامداری‌ها محسوب می‌شود و استفاده از این تکنولوژی می‌تواند حیوانات را از بسیاری آسیب‌ها حفظ کند.

 

ارتباطات سبز شریف یکی از تیم‌های استارتاپی مستقر در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف، فعال در زمینه IOT است که در هوشمند سازی دامداری‌ها، فعالیت می‌کند. آسیه مروی و مسعود اعرابی در خصوص فعالیت‌هایشان توضیحاتی ارائه کرده‌اند.

 

آسیه مروی، کارشناس برق و الکترونیک و مسعود اعرابی، دانشجوی دکترای مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، با چندین سال سابقه کار فنی در بخشهای High-Tec، این استارتاپ را راه‌اندازی کرده‌اند که در مجتمع خدمات فناوری شریف مستقر بوده و زیر نظر شتابدهنده شریف فعالیت می‌کند. این استارتاپ فعال در زمینه اینترنت اشیا است و به صورت خاص، بر روی پایش سلامت احشام و هوشمندسازی دامداری‌ها کار می‌کند.

 

مسعود اعرابی در خصوص ایده تاسیس این استارتاپ گفت: هنگامی که سرمایه‌ی شما یک موجود زنده در حال حرکت است، نظارت بر همه چیز، از سلامت تا محل نگهداری آن می‌تواند برای موفقیت پایدار کسب و کار شما حیاتی باشد. از این جهت توسعه راهکارهای مدیریت دامداری، فعال شده با IOT مورد توجه شرکت‌های زیادی قرار گرفته‌ است. به طور سنتی، نظارت بر دامداری‌ها توسط نیروی انسانی صورت می‌گرفته و پس از بررسی رفتار و عملکرد دام، تشخیص انجام می‌شده ‌است. از زمان افزایش تعداد دام‌ها و صنعتی شدن دامداری‌ها نظارت، با مشکل مواجه شده ‌است و تشخیص مشکلات دام با تاخیر و خطا انجام می‌شود، بنابراین ریسک حذف دام و هزینه درمان، بالارفته است. به طور کلی تمام حرکات حیوان، معنای خاصی دارد و بایستی بررسی شود.

 

وی افزود: به عنوان مثال نرخ زاد و ولد دام بسیار مهم است و در بازه زمانی مشخص باید تلقیح انجام گیرد، درگذشته تشخیص زمان مناسب، توسط نیروی انسانی انجام می‌شده که خطای انسانی در آن دخیل بوده و بازدهی مطلوبی نداشته است.

 

در هوشمندسازی دامداری‌ها، سنسورهای پوشیدنی، به منظور نظارت برعلائم حیاتی دام مانند: ضربان قلب، فشار خون، میزان تنفس، درجه حرارت و حتی هضم غذا، روی دام قرار می‌دهند. ارتباط بین سنسورها به وسیله تکنولوژی IOT انجام می‌گیرد. اطلاعات دریافت شده به صورت مداوم پایش می‌شود و نتیجه‌ آن در قالب یک نمودار در اختیار دامدار قرار می‌گیرد. در نتیجه، دامدار می‌تواند به صورت شبانه روزی از وضعیت سلامتی یا بیماری‌ دام آگاهی یابد.

 

نمونه این سیستم در کشورهایی که در صنعت دامداری پیشرو هستند مانند؛ آمریکا، کانادا و برخی از کشورهای اسکاندیناوی استفاده می‌شود. در حال حاضر ما در مرحله تست محصول خود هستیم و پس از آن وارد بحث تجاری سازی می‌شویم.

 

آسیه مروی در خصوص ورود به بازار و توسعه محصول اظهار کرد: در واقع محصول طراحی شده یک محصول تکنولوژیک و High Tec است. دستیابی به دانش فنی این محصول بسیار ارزشمند بوده و همین دانش فنی محصول است که باعث ایجاد ارزش می‌شود.

در حال حاضر پس از بررسی بازار، به صورت دقیق می‌دانیم که در چه مسیری قرار گرفته ایم. بازاریابی اولیه و فازبندی تجاری‌سازی محصول انجام شده ‌است. از همین جهت سرمایه اولیه مورد نیاز برای تولید پس از یکسال با فروش پیش بینی شده، تامین خواهد شد.

 

وی در خصوص قابلیت‌های این محصول گفت: با استفاده از تکنولوژی و نرم افزارهای ساخته شده می‌توان میزان شیردهی و نرخ زادو ولد را افزایش داد و مواردی از قبیل کاهش هزینه‌ها، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری ،افزایش طول عمرمفید دام، و درنهایت افزایش بهره‌وری صنعت دامپروری، مزیت‌های دیگری است که محصول ما ایجاد می‌کند.

 

وی در توضیح نحوه ارائه محصول افزود: تمام امکانات مذکور در قالب اپلیکیشن به مشتری عرضه می‌شود. از طریق اپلیکیشن نصب شده بر روی موبایل، هشدارها و زمان‌های حائز اهمیت به کاربر یادآوری می‌شود و در صورت بروز مشکل یا نیاز به خدمات جانبی با مشتری درارتباط خواهیم بود.

 

آسیه مروی مشکلات استارتاپ‌ها و دلایل کند شدن پیشرفتشان را جذب سرمایه گذار و نداشتن تجربه کافی و همچنین محدود بودن منابع مالی برای تولید محصولات تکنولوژیک دانست و افزود: بیش از یکسال است که از حضور این تیم درشتابدهنده شریف می‌گذرد و با وجود تمام مشکلات و چالش‌ها، شاهد حمایت‌های خوبی ازسوی شتابدهنده بوده‌ایم.

 

بر اساس اعلام دانشگاه صنعتی شریف، وی تصریح کرد: امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده و حمایت‌های صورت گرفته بتوانیم در زمان مطلوب، محصول خود را تولید و به بازار عرضه کنیم.

 


منبع : ایسنا/کد خبر : 667117170898
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)