دوشنبه 28 مهر 1399
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1399 - 10:33:18
صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان ایران

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مدیرکل دفتر توسعه و کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: میزان صادرات و ارز آوری شرکت های دانش بنیان بر اساس آمار رسمی گمرک و نهادهای های متولی در سال گذشته رقمی افزون بر ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان ایران
روح الله استیری  در لارستان فارس اظهار داشت: این میزان صادرات در حوزه های مختلف شامل تولید محتوا، ساخت اپلیکیشن، نوشتن نرم افزارها و همچنین انجام پژوهش ها و تحقیقات علمی و فناورانه در حوزه آی تی برای کشورهای هدف صادرات بوده است.
 
وی این میزان صادرات و ارز آوری را حاصل تلاش ۴۰۰ شرکت دانش بنیان ذکر کرد و گفت: هم اینک یک هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان از مجموع حدود پنج هزار شرکت موجود ، در حوزه آی تی و فناوری اطلاعات به ثبت رسیده اند و مشغول فعالیت هستند که بر اساس ارزیابی ها، هزار مورد نیز ظرفیت صادرات و ارزآوری دارند.
 
استیری بیان کرد: بیشترین میزان صادرات این شرکت ها به کشورهای عراق، روسیه، افغانستان و سوریه بوده که امسال نیز برخی کشورهای حوزه خلیج فارس ، اتریش و حتی چین نیز در برنامه ویژه صادرات محصولات آی تی قرار گرفته اند.
 
شرایط ویژه برای ایرانیان خارج از کشور
 
مدیرکل دفتر توسعه و کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: یکی از برنامه های اساسی این معاونت ایجاد شرایط و زمینه مناسب برای حضور و جذب ایرانیان خارج از کشور اعم از متخصصان، نخبگان ، سرمایه گذاران و کارافرینان در کسب و کارهای مختلف است.
 
وی بیان کرد: برنامه های حمایتی و تشویقی برای جذب و حضور این افراد نیز به صورت یک چارچوب خاص در حوزه معاونت علمی و فناوری از حدود چهار سال پیش تاکنون تدوین شده که البته دامنه این حمایت ها و مشوق ها نیز به فراخور مقتضیات زمانی و ضرورت های موجود گسترده تر شده است.
 
استیری گفت: دولت همچنین در خصوص شرایط همکاری و فرآیند حضور افراد و ایرانیان خارج از کشور و چگونگی همکاری آنها با شرکت های دانش بنیان شروط و سخت گیری های خاصی قائل نشده و حتی این افراد می توانند در همان کشور محل اقامت خود نیز به همکاری با این معاونت و یا دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و شرکت های دانش بنیان ایرانی اقدام کنند و از شرایط و مشوق های پیش بینی شده بهره ببرند.
 
وی با یادآوری مصادیقی از کمک ها و مشوق های لازم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی برای جذب ایرانیان خارج از کشور نیز گفت: برای حضور هر یک از متخصصان و یا سرمایه گذاران و صاحبان شرکت های دانش بنیان خارجی به ایران در نخستین گام گرنت های(کمک هزینه پژوهشی) ۱۵۰ میلیون تومانی به آنها اعطا خواهد شد.
 
وی همچنین گفت: در صورت جذب هیات علمی شدن این افراد در یکی از دانشگاه ها وانجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی و همکاری با شرکت های دانش بنیان،  دولت و معاونت علمی و فناوری از طریق صندوق های پژوهش و فناوری تسهیلات ویژه ارزان قیمت در اختیار آنان قرار خواهد داد.
 
استیری اضافه کرد: برای جذب هر یک از افرد و یا نخبگان ایرانی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانیان خارج از کشور نیز معاونت علمی ریاست جمهوری نصف حقوق و مزایای یک سال این افراد را پرداخت خواهد کرد.
 
وی ادامه داد: با توجه به همین مشوق ها و برنامه های جامع و حمایتی معاونت علمی و فناوری تاکنون بیش از ۱۳۰ شرکت دانش بنیان از سوی ایرانیان خارج از کشور در ایران راه اندازی شده است.
 
 استیری گفت: ارایه تسهیلات و مشوق ها از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری به این شرکت های دانش بنیان از سوی ایرنیان خارج از کشور نیز به صورت یک بازی برد برد است و در قبال آموزش ها و یا جذب دانشجویان و نخبگان علمی و انجم کارهای تحقیقاتی ، از برنامه های حمایتی این معاونت نیز بهره مند خواهند شد.
 
شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
 
 
 
 

کد خبر : 731510280599
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)