شنبه 03 آبان 1399
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1399 - 07:23:23
رابطه جالب آلودگی هوا و گرده افشانی گیاهان توسط حشرات !!

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تیمی از محققان موسسه اکولوژی شیمیایی ماکس پلانک و دانشگاه ویرجینیا بررسی کرده اند که آیا آلودگی ازن ناشی از فعالیت انسان بر جذب شب پره در هنگام گرده افشانی گلها تأثیر دارد یا خیر؟ 

 

رابطه جالب آلودگی هوا  و گرده افشانی گیاهان توسط حشرات !!

ازن ماده اکسیدکننده ای است ، ماده شیمیایی بسیار واکنشی و آلاینده ای که باعث ایجاد بیماری های تنفسی در انسان می شود. در حال حاضر تصور می شود که ازن رایحه های گل را که برای جذب گرده افشانی از خود ساطع می کند تغییر می دهد و برای شب پره ها ناخوشایند می شوند.

گرده افشانی یک سرویس مهم اکوسیستم است که عمدتا توسط حشرات انجام می شود. گل ها حشرات را با استفاده از رایحه های خود جذب می کنند و این روابط مشترک طی میلیون ها سال تکامل یافته است.

 

حدود 20 سال است که از اصطلاح "آنتروپوسن" در جامعه علمی استفاده می شود که به دوره زمین شناسی گفته می شود که در آن انسان مسئول بسیاری از تغییرات در فرآیندهای بیولوژیکی و جوی است. با این وجود، تا همین اواخر  اطلاعات کمی در مورد تأثیرات تغییرات آب و هوایی و آلودگی جوی بر بوهای طبیعی محیط زیست که باعث ایجاد ارتباطات شیمیایی بین ارگانیسم ها می شود وجود دارد.

دانشمندان برای این مطالعه  از گیاه تنباکو استفاده کردند.آن ها ابتدا ترکیبات دقیق بوی گل ها را - با و بدون افزایش میزان ازن - و غلظت های مربوط به اجزای آن را با استفاده از کروماتوگرافی گازی تعیین کردند. برای بوهای تغییر یافته ناشی از ازن، محققان غلظت ازن را  در روزهای گرم در زیستگاه طبیعی اندازه گیری شود. آن ها پاسخ های شب پره ها را در سنجش های رفتاری در یک تونل باد آزمایش کردند و به این حشره اجازه دادند که بوی اصلی گل و بوی گلهای تغییر یافته ازن را بررسی کند.

 

نادن با توصیف آنچه در طول آزمایش ها مشاهده شد ، گفت: "ما حتی متعجب شدیم که جذب ذاتی بوی گل توتون در اثر افزایش سطح ازن کاملاً از بین می رود."

این تحقیق در 4 سپتامبر در ساینس دیلی منتشر شده است.

مترجم: معصومه ریشهری

لینک خبر: 

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200904101806.htm

 


کد خبر : 73647160699
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)