شنبه 03 آبان 1399
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1399 - 12:52:17
نتایج نگران کننده افزایش میکروپلاستیک در طبیعت بر فضای زیستی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- میزان میکروفیبر مصنوعی که در آبراه ها  ریخته ایم  طی چند سال گذشته بسیار نگران کننده بوده است و دلیل خوبی هم دارد: هر بار استفاده از  لباسشویی ده ها هزار فیبر کوچک و تقریباً نامرئی از پلاستیک را در فاضلاب آزاد می کند که ماندگاری و تجمع آنها می تواند تأثیر بسیاری بر  زیستگاه های آبزی و سیستم های غذایی و در نهایت سلامت انسان ها  بگذارد.

 

نتایج نگران کننده افزایش میکروپلاستیک در طبیعت بر فضای زیستی

 

به گزارش ساینس دیلی، رهبر این مطالعه برای بررسی این مشکل در مقیاس جهانی گفت: "انتشار میکروفیبرها به محیط های طبیعی  یک فرآیند شناخته شده بود. اما میزان مسئله به خوبی مشخص نبود."

با استفاده از مجموعه داده جهانی تولید پوشاک و میزان انتشار  در حین شستشو، تصفیه فاضلاب و مدیریت لجن، محققان تخمین می زنند که 5.6 میلیون تن مایکروفیبر مصنوعی از شستشوی پوشاک بین سال های 1950 و 2016 منتشر شده باشدکه  2.9 میلیون تن  که به اکوسیستم های آبی  راه پیدا کرده و 1.9 میلیون تن ترکیب شده به محیط های زمینی و در مکان های دفن زباله (0.6 میلیون تن) منتشر شده و برخی از آن ها سوزانده می شوند."

گایر خاطرنشان کرد: بنابراین مسئله مساله آلودگی زمینی می شود. "ما فقط آن را به جای حل واقعی آن، به مسئله آلودگی محیط زیست متفاوتی تبدیل کردیم."

، استاد بوم شناسی صنعتی گفت: "اگر به ارقام نگاهی بیندازید ، رشد عظیم تولید لباس های مصنوعی و در نتیجه افزایش آلودگی میکروفیبر مصنوعی را می بینید."

 

در واقع ، تقریباً نیمی از کل انتشار میکروفیبر مصنوعی از سال 1950 فقط در دهه گذشته تولید شده است. بخش عمده ای از اشتیاق  جهانی به دلیل مد روز  و ارزان تر بودن  الیاف مصنوعی و همچنین افزایش دسترسی به ماشین لباسشویی  می باشد که نه تنها اقیانوس، بلکه زمین را نیز آلوده می کند.

این انبوه عظیم از میکروفیبر مصنوعی – که تاکنون که عمدتا مورد توجه قرار نگرفته است - از کجا می آید؟ به نظر می رسد که در تلاش برای جلوگیری از ورود آنها به آبراه ها ، این الیاف در لجن تصفیه خانه های فاضلاب جمع می شوند.

سانگ وون سوه ، استاد بوم شناسی، گفت: "تصفیه فاضلاب پایان آلودگی نیست." با راندمان حذف تقریباً 95-99٪ ، همه به جز ریزترین پلاستیک های ریز در لجن گیر می کنند که به عنوان کود  در کاربردهای زمینی استفاده می شود".

 

گایر خاطرنشان کرد: "ما فقط آن را به جای حل واقعی ، به آلودگی محیط زیست متفاوتی تبدیل کردیم."

 

به گفته محققان ، جلوگیری از انتشار در منبع - شستشوی ملایم تر، شستشوی کمتر لباس یا پارچه های مصنوعی - در کاهش آلودگی میکرو الیاف  موثرتر از ارسال فاضلاب به تصفیه خانه است.

این  مطالعه جدید در 16 سپتامبر در مجله PLOS ONE منتشر شد.

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200916154851.htm

مترجم : معصومه ریشهری

 


کد خبر : 73907290699
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)