دوشنبه 28 مهر 1399
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1399 - 09:19:40
چند نفر در 5 کیلومتری جنگل های جهان زندگی می کنند؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- نقشه های جهانی از مکان های همزیستی مردم و جنگل ها نشان می دهد که 1.6 میلیارد نفر در 5 کیلومتری جنگل ها زندگی می کنند. 

 

چند نفر در 5 کیلومتری جنگل های جهان زندگی می کنند؟

به گزارش ساینس دیلی، ارزیابی بر اساس داده های 2000 و 2012  نشان داد که از این 1.6 میلیارد نفر ، 64.5 درصد در کشورهای گرمسیری واقع شده اند و همچنین  71.3 درصد در کشورهایی هستند که توسط بانک جهانی با درآمد کم یا متوسط طبقه بندی شده اند. 

استادیار مطالعات محیطی در دانشگاه کلرادو بولدر می گوید: "به هیچ وجه اطلاعاتی در مورد تعداد افراد در جنگل ها و اطراف آن در سطح جهان وجود نداشت." "این تمرین گام اولیه تلاش برای تعیین کمیت جمعیت برای پروژه هایی است که به معیشت مردم در یک محیط جنگلی نگاه می کنند."

افرادی که برای امرار معاش یا درآمد خود به منابع جنگلی متکی هستند معمولاً به عنوان افراد وابسته به جنگل شناخته می شوند. اگرچه تعداد افراد نزدیک جنگل مطابق برآورد گسترده بانک جهانی می باشد  اما زندگی در کنار جنگل لزوماً به معنای تکیه  مردم به جنگل برای امرار معاش نیست. نیوتن می گوید در حالی که "افراد وابسته به جنگل" به طور گسترده به افرادی گفته می شود که برخی از مزایای جنگل ها را می برند اصطلاح "افراد نزدیک به جنگل" صرفاً رابطه فضایی بین مردم و جنگل ها را به تصویر می کشد.

نیوتن می گوید: "تعداد زیادی از مردم در جنگل ها و اطراف آن زندگی می کنند  بنابراین جنگل ها به زیستگاهی مهم برای توسعه پایدار و همچنین حفاظت تبدیل می شوند و برنامه ها، پروژه ها و سیاست هایی که جنگل ها را تحت تأثیر قرار می دهد تعداد زیادی از مردم را نیز تحت تأثیر قرار می دهد."

محققان به منظور ترسیم روابط مکانی بین مردم و جنگل ها در سطح جهان،  داده های مربوط به پوشش جنگل و تراکم جمعیت انسانی را برای سال 2000 و 2012 ترکیب کردند. آن ها تعداد افرادی را که در 5 کیلومتری مرز جنگل زندگی می کردند شمردند. اما آن ها مناطق شهری با جمعیت بالای 1500 نفر در هر کیلومتر مربع (0.4 مایل مربع) را مستثنی کردند.

این کار طرحی را ارائه می دهد که محققان و تصمیم گیرندگان دیگر می توانند لایه های مختلف داده مانند داده های اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی را برای ترسیم تصویر کامل تر به آن اضافه کنند. 

 

نیوتن می گوید: " دانشمندان می توانند از داده های محلی نتیجه بگیرند که چه تعداد از این افراد وابسته به جنگل بوده و یا در فقر زندگی می کنند تا به تصمیم گیرندگان برای اجرای هدف گذاری فضایی و ارزیابی تأثیر کمک کنند.

 

این مطالعه در 18 سپتامبر در ژورنال One Earth منتشر شد.

ترجمه: معصومه ریشهری

ویرایش: محمد جواد رحمانی

لینک خبر:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200918112140.htm

 


کد خبر : 73957300699
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)