شنبه 27 شهریور 1400
تاریخ انتشار : 16 مهر 1399 - 10:51:18
آمازون در حال تبدیل شدن از جنگل بارانی به ساوانا است

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- بحران آب و هوا و قطع درختان آمازون را از جنگل بارانی به ساوانا تبدیل خواهد کرد.

آمازون در حال تبدیل شدن از جنگل بارانی به ساوانا است
محققان هشدار داده اند که بسیاری از بخش های آمازون در آستانه از دست دادن ماهیت متمایز خود و تبدیل شدن از یک جنگل بارانی بسته به یک دشت ساوانا باز با درختان بسیار کمتر است.
 
 
جنگلهای بارانی نسبت به تغییرات بارندگی و میزان رطوبت بسیار حساس هستند و آتش سوزی و خشکسالی طولانی مدت می تواند باعث از بین رفتن درختان و تغییر آن به ساوانا، ترکیبی از جنگلها و مراتع شود.
 
در گذشته چنین تغییراتی ممکن درنظر گرفته شده بود، اما تصور می شد که تا چندین دهه دیگر اتفاق نیفتد.
 
تحقیقات جدید نشان می دهد که این نقطه عطف می تواند بسیار نزدیکتر از تصور قبلی اتفاق بیفتد.
 
بر اساس مطالعه ای که در مجله Nature Communications منتشر شده است، تقریبا 40 درصد از جنگل های بارانی آمازون در حال حاضر در نقطه ای قرار دارند که می تواند از جنگل بارانی به ساوانا تبدیل شوند. هرگونه تغییر جنگل بارانی به ساوانا هنوز هم ده ها سال طول می کشد تا کاملاً اثر خود را بگذارد، اما اگر اتفاق بیفتد، بازگشت دشوار است.
 
جنگل های بارانی طیف وسیعتری از گونه ها را نسبت به ساوانا پشتیبانی می کنند و نقش بسیار بیشتری در جذب دی اکسید کربن از جو دارند.
 
سال گذشته، به بولسونارو، رئیس جمهور برزیل اخطار داده شد که ادامه تخریب آمازون توسط آتش سوزی ها و قطع درختان، منطقه را به نقطه ای نزدیک می کند که می تواند جنگل های بارانی را به دشت ساوانا تبدیل کند.
منبع: Guardian
 

منبع : زیست آنلاین/کد خبر : 74227160799
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)